Izraz culture shock predstavlja osjećaj zbunjenosti i nesigurnosti, pa i nemira, koji se pojavljuje kod ljudi izloženih nepoznatom obliku kulture ili socijalnom okruženju na koje nisu navikli. Taj antropološki pojam prvi je put uveden 1954. godine, a novija istraživanja govore da kulturološki šok ima mnoge pozitivne učinke na ljude, poput povećanja vlastite učinkovitosti i unaprjeđenja motivacije. Culture Shock Festival iz godine u godinu radi na inovativnom pristupu približavanja najrazličitijih oblika kulture novim generacijama, kako bi i oni u tome pronašli svoje kreativno i potpuno shvaćanje sredine i vremena u kojem žive.
Culture Shock Festival je kulturno-obrazovni projekt dviju križevačkih neprofitnih udruga – K.V.A.R.K. i P.O.I.N.T., održan prvi puta 2005. godine. Culture Shock je međunarodno ime za projekt kojem hrvatska inačica glasi Kulturšok. Komplementarnim područjima djelovanja, ove dvije udruge zajedničkim snagama tijekom jednog kalendarskog mjeseca u godini nude lokalnoj zajednici besplatne i uzbudljive sadržaje i aktivnosti iz područja nezavisne kulture i suvremene umjetnosti, izvaninstitucionalnog obrazovanja, glazbe, znanosti, tehnologije i novih medija.
Pomalo pretencioznim nazivom festivala organizatori žele upravo istaknuti potrebu za svojevrsnim šokom, buđenjem iz zimskog sna tmurne svakodnevnice i pasivnog tradicionalizma, za pozitivnim šokom kojim će građani reagirati na ponuđene sadržaje, što će rezultirati njihovom željom za trajnijim kulturnim angažmanom u svrhu poboljšanja kvalitete života. U 2011. godini festival se održava u ožujku, ali i zahvaća gotovo pola fašničke veljače te preko polovicu travnja, mjeseca u kojem se obilježava Dan Grada Križevaca. Pozitivan trend i kontinuitet cjelomjesečnog festivala, pozitivno prihvaćenog od građana i medija, želi se održati te unaprijediti i u 2012. godini, uz stalni pozitivan pomak u kvaliteti ponude i buđenje aktivizma.